Chór PG ze Złotym Dyplomem i trzecim miejscem na Legnica Cantat, oraz pierwszy na festiwalu „Pater Noster”

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (AChPG) pod dyrekcją dr hab. Mariusza Mroza zdobył Złoty Dyplom oraz  trzecie miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 49 – najważniejszym turnieju muzyki chóralnej w kraju. Zwyciężył też w kategorii chórów akademickich w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat  jest określany jako najtrudniejszy ogólnopolski konkurs chóralny. W ramach kwalifikacji do turnieju, komisja artystyczna przesłuchuje nagrań zgłoszonych zespołów, nie wiedząc jakiego zespołu słucha. W środowisku muzycznym uważa się, że Legnica Cantat jest papierkiem lakmusowym polskiej chóralistyki. Tu słabsze chóry nawet nie zgłaszają swojego udziału.

W tym roku poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i wyrównany. W klasyfikacji generalnej Grand Prix zdobył Chór Kameralny z Akademii Muzycznej z Poznania. Prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący jury i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie powiedział, że różnice pomiędzy czołówką były minimalne, a ostateczny wybór niezwykle trudny.

– Cieszy mnie fakt, że nasz chór zaliczany jest do pierwszej ligi chóralnej w Polsce – podkreśla dr hab. Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. – Udział w konkursach jest dla każdego zespołu wielką motywacją do intensywnej pracy. Przez ostatnie tygodnie spotykaliśmy się codziennie, również w soboty i niedziele na trzygodzinnych próbach. Członkowie naszego zespołu cały czas mnie zaskakują, ponieważ nigdy nie usłyszałem od nich, że mają dość prób. Raczej chcą śpiewać więcej. Czasami tylko przeszkadzają nam w śpiewaniu egzaminy czy kolokwia, ale z tym, to już musimy się pogodzić. W końcu to uczelnia techniczna, a nie muzyczna – dodaje z uśmiechem.

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej podczas przesłuchania konkursowego w Legnicy wykonał następujący repertuar: „Beatus Vir”, Szymon Godziemba Trytek; „The Conversion of Saul”, Z. Randall Stroope; „Panie muzykancie”, Karol Szymanowski; „Good Night Dear Heart, Dan Forrest”, Joshua Fit; „The Battle of Jericho”, Moses Hogan.

Dodajmy, że po powrocie z Legnicy, 2 czerwca AChPG zdążył już zwyciężyć w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu (w kategorii chórów akademickich).

Natomiast 10 czerwca odbędzie się koncert a cappella z udziałem AChPG w Kartuzach. Z kolei 16 czerwca AChPG wystąpi podczas pierwszego plenerowego koncertu na terenie historycznego kampusu Politechniki Gdańskiej – więcej informacji na temat koncertu można znaleźć tutaj.

– Pracy mamy sporo, ale też mamy zaszczyt reprezentować naszą uczelnię, więc chcemy to robić możliwie najlepiej  – podkreśla dr hab. Mariusz Mróz.

Galeria zdjęć

Załączone pliki