Grand Prix dla Akademickiego Chóru PG w Hiszpanii!

Z dumą ogłaszamy, że Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej zdobył Gdand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym "Canco Medritterania" w Lloret de Mar i Barcelonie.

Co więcej politechniczni chórzyści zajęli I miejsce w kategorii muzyka sakralna i otrzymali aż trzy złote dyplomy.

– Chór PG został wybrany przez międzynarodowe jury najlepszym chórem konkursu. W klasyfikacji generalnej otrzymaliśmy grand prix. Pokonaliśmy piętnaście chórów z różnych krajów: Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Hiszpanii oraz Czech – relacjonuje dr Mariusz Mróz, dyrygent Chóru Politechniki Gdańskiej.

Studenci rywalizowali w trzech kategoriach: muzyka sakralna, muzyka katalońska, muzyka ludowa.
– W każdej z kategorii otrzymaliśmy złoty dyplom, a w kategorii muzyka sakralna, w której się specjalizujemy, zajęliśmy dodatkowo pierwsze miejsce
– cieszy się prezes chóru Kamil Bocheński, baryton, student Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Chórzyści spędzili w Katalonii cały tydzień. Wspominają, że każdy dzień był bardzo intensywny.
– Oprócz przesłuchania konkursowego w Lloret de Mar zaśpiewaliśmy jeszcze na uroczystym koncercie Polskich Chórów w Katedrze Św. Eulalii w Barcelonie. Zorganizowaliśmy także swój indywidualny koncert w Kościele Św. Zuzanny w Gironie. Na zakończenie festiwalu wystąpiliśmy na gali finałowej w Nowym Teatrze w Lloret de Mar, zaśpiewaliśmy tam dwa katalońskie utwory: El Cant Dels Ocells i La Gavina
– opowiada Kamil Bocheński.

Podczas wyjazdu studenci dali kilkanaście spontanicznych koncertów plenerowych.
– Za każdym razem, czy to w parku Guel w Barcelonie czy w ruinach starego kościoła w Tossa de Mar czy w lokalu „El Pirata” w Lloret, gdzie świętowaliśmy nasze zwycięstwo przechodnie żywo reagowali na naszą muzykę. Wszyscy zadawali nam pytanie „skąd jesteście?”
– mówi Bocheński.

Przesłuchanie konkursowe odbyło się w Kościele Św. Romana w Lloret de Mar w środę 18.09.2013 o godzinie 14.30. Chór wykonał następujący repertuar:
1. "El Cant Dels Ocells" - E. Ribo
2. "Crucifixus" - Antonio Lotti
3. O Vos Omnes - Szymon Godziemba-Trytek
4. "Czertog twoi" - D. Bortnianski
5. "La Gavina" - J. Gustems
6. "Wesele Sieradzkie" - K.M. Prosnak