Koncert chóru w Twoim domu – transmisja 360° na żywo

Koncert Akademickiego Chóru PG po kwarantannie – nowe technologie, oraz zupełnie nowy repertuar. Serdecznie zapraszamy!

Długo czekaliśmy na moment, kiedy znów spotkamy się w murach Politechniki Gdańskiej i razem zaśpiewamy. Co prawda z zachowaniem wymaganego dystansu i środków bezpieczeństwa, ale kilka naszych spotkań po kwarantannie postanowiliśmy zakończyć koncertem :)

Z uwagi na obecną sytuację, tym razem nie spotykamy się z osobiście z Wami, droga publiczności. Zapraszamy więc na koncert online, który transmitujemy na żywo z Auli Gmachu Głównego PG prosto do Waszych domów! Dodatkowo, aby jeszcze bardziej umożliwić poczucie obecności na koncercie, transmisja odbywa się w technologii 360°!

To nie pierwsze zetknięcie Chóru i tej technologii. Wcześniej mieliśmy okazję zaprezentować 2 zdalnie nagrywane utwory w tej technice, a do tego z ambisonicznym, adaptacyjnym dźwiękiem. Mowa o znakomitym Sicut Cervus (znanym też jako "wirtualna katedra") oraz O Ziemio Polska, nagranym na 100. rocznicę  urodzin Papieża Jana Pawła II.

Tym niemniej, transmitowanie na żywo z obrazem 360° jest nie lada wyzwaniem; zwłaszcza, jeśli dźwięk ma pochodzić z innego źródła, niż wbudowany mikrofon kamery. Od strony inżynierskiej problem jest wysoce złożony: należy zapewnić odpowiednio stabilne łącze internetowe, wystarczająco wydajny obliczeniowo komputer do przetworzenia transmisji w rozdzielczości 4k, a także od strony akustycznej - omikrofonować chór w nietypowym, rozproszonym układzie (z racji obowiązkowych odstępów 2 m). Oczywiście, tych drobiazgów jest znacznie więcej. Poziom złożoności jest zapewne główną przyczyną, przez którą transmisje 360° są taką rzadkością. 

W wykonaniu chóru można usłyszeć następujące utwory:

  1. Laudate Dominum (Marek Raczyński)
  2. Peace, I leave with you (Knut Nystedt)
  3. Plegaria (Javier Busto)
  4. O Salutaris Hostia (Vytautas Miškinis)
  5. Wjun nad Wodoj (Irina Denisowa)
  6. Ederlezi (arr. Imre Ploeg)

Zapraszamy na koncert! Polecamy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco z wszelkimi informacjami o naszym występie. Zachęcamy także do subskrypcji naszego kanału YouTube, aby nie ominąć kolejnych wydarzeń oraz publikacji ;) 

Galeria zdjęć