Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Dzięki inicjatywie prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego PG, przedstawiciele 14 chórów uczelni technicznych z całej Polski zaśpiewają kompozycję Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. To pierwsza taka inicjatywa polskich politechnik, ponieważ kompozycja będzie przygotowana w oparciu o nagrania zdalne. Premiera w poniedziałek 18 maja - w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

 

Aktualnie trwają ostatnie prace nad realizacją nagrania. Reprezentanci poszczególnych zespołów, działających na uczelniach w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu,  zostali wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów i w domach nagrywają swoje partie głosowe.  

Projekt „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” to inicjatywa prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Akademickiego Chóru PG. Ideą wydarzenia jest zjednoczenie artystyczne w trudnym okresie pandemii koronawirusa poprzez uczczenie urodzin Papieża Polaka, a także wymiana doświadczeń pomiędzy dyrygentami chórów politechnik w zakresie pracy z zespołami w sposób zdalny.

– Utwór, który zaproponowałem, jest wybrany nieprzypadkowo – tłumaczy prof. Mariusz Mróz. – Słowa kompozycji „O ziemio polska” zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez Papieża na lotnisku Okęcie, 8 czerwca 1987 roku.

Realizacją nagania audio-wideo, które 18 maja zostanie opublikowane na kanale YouTube Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, zajmuje się doktorant Katedry Systemów Multimedialnych PG, mgr inż. Bartłomiej Mróz.

Polecamy dołączenie do wydarzenia na naszym Facebooku, jest tam dużo dodatkowych zdjęć i materiałów związanych z tym projektem :)

***

Zapraszamy na premierę!

Wirtualny Chór Politechnik to trzecia w czasie pandemii inicjatywa prof. Mroza i chóru Politechniki Gdańskiej. Ukazały się już dwa zdalne nagrania, przygotowane przez gdańskich chórzystów.

19 kwietnia odbyła się premiera utworu You Rise Me Up (ponad 5 000 wyświetleń), W kolejnym, opublikowanym 7 maja utworze Sicut Cervus artyści poszli o krok dalej, tworząc prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Publikacja ta w ciągu pierwszego tygodnia zyskała ponad 5 500 odtworzeń.

***

W projekcie "Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik" wzięły udział następujące chóry:

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
dyrygent: Mariusz Mróz

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej Cantata
dyrygent: Marta Stós

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej
dyrygent: Elżbieta Krzemińska

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
dyrygent: Mariusz Lewy

Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
dyrygent: Ludmiła Wocial-Zawadzka

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
dyrygent: Tomasz Giedwiłło

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
dyrygent: Małgorzata Sapiecha-Muzioł

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
dyrygent: Szymon Wyrzykowski

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej
dyrygent: Lidia Chalińska

Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej
dyrygent: Małgorzata Banasińska-Barszcz

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
dyrygent: Dariusz Zimnicki

Chór Politechniki Białostockiej
dyrygent: Wioletta Miłkowska

Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona
dyrygent: Radosław Wilkiewicz

Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni
dyrygent: Paweł Łuczak

Galeria zdjęć